Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Blog

Veri Madenciliği İçin En İyi 4  Açık Kaynak Araç
Eğitim

Veri Madenciliği İçin En İyi 4 Açık Kaynak Araç 

Veri Madenciliği Nedir ?

Veri Madenciliği, en genel tabiri ile büyük miktardaki verinin anlamlı hale getirilmesi için otomatik veya yarı otomatik düzeyde işlenmesi sürecine denir. Aslında Veri Madenciliği için bilginin keşfi süreci dememiz doğru olabilir.  Veri Madenciliği istatistik, yapay zeka, makine öğrenmesi gibi alanlardan hem beslenir hem de onlara katkı sağlar.

Veri Madenciliği için disiplinlerarası bir çalışma alanı desek yanlış olmaz sanırım, çünkü istatistik, yapay zeka, veri tabanı yönetim sistemleri gibi pek çok alanın bünyesinde gelişim gösteren bir alandır.

Veri Madenciliği konusu çok yeni bir alanmış gibi gözükse de aslında yıllardır tartışılan bir konu çünkü kesin çizgileri olmamakla beraber diğer veri ile ilgili konularlada sık sık karıştırılabiliyor ( İş Zekası, Veri Bilimi, İş Analistliği vs.)

Veri Madenciliği İçin Kullanılan Araçlar

 

1) RapidMiner

Java dili ile yazılan bu araç hiç kodlama bilmeyen birisi bile Rapidminer ile Veri Madenciliği uygulamaları yapabilir. Veri Madenciliği uygulamaları sırasında üst sırasında yer alan Rapidminer kullanım kolaylığı, raporlama sistemleri, veri görselleştirme gibi özellikleri sayesinde ön sıralarda olabiliyor.

Bu kadar popüler olmasında belki de WEKA ve R komut dizilerinden şemalar, algoritmalar sunmasıdır.

Rapidminer kısa bir zamana kadar tüm özellikleri ile ücretsiz bir yazılımdı fakat şu an 10.000 satır işleme kadar ücretsiz olarak sunuyor.

Rapidminer öğrenmek isteyenler için Youtube üzerinde Şadi Evren Şeker hocanın hazırlamış olduğu bir oynatma listesi mevcut dilerseniz BURADAN eğitime ulaşabilirsiniz.

2) Weka

The University of Waikato tarafından Java dili kullanılarak geliştirilen Weka programı tıpkı Rapidminer gibi çok sıkça kullanılan bir Veri Madenciliği aracıdır. Weka ile veri analizi, tahminleme, görselleştirme gibi pek çok işlemi yapabiliyorsunuz. Weka tamamen ücretsizdir Rapidminer’a göre belki de en büyük avantajı budur.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Startup Fikrinizi Test Edin & Hayata Geçirin - Girişimcilik

Weka ile veri ön işleme, veri görselleştirme, regresyon gibi birçok Veri Madenciliği görevine destek sağlamaktadır.

Weka öğrenmek isteyenler için Şadi Evren Şeker hocanın Youtube üzerinde yayınlamış olduğu ücretsiz eğitimler mevcut BURADAN eğitimlere ulaşabilirsiniz.

3) Knime

Veri Madenciliğinin en temel konularından birisi olan ETL sürecidir. Knime ile ETL süreçlerinin her üçünüde ( Extract, Transform, Load) yapıyor. Sürükle bırak yöntemi ile tıpkı Rapidminer gibi kolay bir arayüze sahip. Hiç kodlama bilmeseniz dahi Knime ile Veri Madenciliği uygulamaları yapmanız mümkün. Sadece Veri Madenciliği için değil Makine Öğrenimi, İş Zekası gibi alanlardada faaliyet gösterebilen bir araç olan Knime ücretsiz olması ile de favori araçlardan birisi haline geliyor.

Daha önce Knime İle Uçta Uca Veri Bilimi kursunun inceleme yazısı olan Veri Bilimcisi Olmak İsteyenlere Yol Haritası adlı yazımızı okumak isterseniz BURADAN ulaşabilirsiniz.

4) R Studio

R programlama dili Veri Madenciliği için Python ile beraber en çok kullanılan programlama dili. Sadece Veri Madenciliği için değil istatistik alanında da oldukça yoğun kullanılan  bir dildir. Bu dilin kendi editörü olduğu gibi ayrıca R Studio adında çok daha kullanışlı bir editör var. Normal R editörüne göre görsel anlamda daha rahat bir kullanım sunuyor. Ekranı 4’e bölüp sol üstte kodları yazabileceğiniz editör alanı, alt tarafta kodların çıktılarını görebileceğiniz bir console ekranı, sağ üst tarafta çalışma alanı, veri kümeleriniz gibi değerler, sağ altta ise dosyalar, grafikler ve paketler gibi alanlar yer almaktadır.

Udemy üzerinde R ile ilgili Türkçe olarak biz 2 eğitim bulduk eğitimlere BURADAN ve BURADAN ulaşabilirsiniz.

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *