Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Blog

Veri Bilimine Giriş
veri bilimci kursu
Yazılım Geliştirme

Veri Bilimine Giriş 

1) Kursta Neler Var ?

Bu kurs sahibinden.com’da Lead Veri Bilimci olarak çalışan M. Vahit Keskin tarafından veri bilimi dünyasına giriş düzeyinde bilgiler sunmak ve bu alandaki kavram karmaşalarından kurtarıp konuyla ilgili bir vizyon kazandırma hedefiyle hazırlanmıştır.

Kursun incelemesine geçmeden önce M. Vahit hocamın şu bilgilendirmesini de buraya bırakıyorum: “Bu eğitim hazırlıkları süren/tamamlanan “Uygulamalı Veri Bilimi ve Makine Öğrenmesi” eğitiminin ilk 4 bölümüdür. Bu bölümler tamamen motivasyon amaçlı ve veri bilimi konusunda hiçbir bilgisi olmayan kişilere yol göstermesi amacıyla hazırlanmış olduğu için ücretsiz olarak sunulmuştur.”

Bu kursun amacı veri bilimi alanında gereken tüm kavramlara değinmek ve bir sonraki eğitim için temelleri oturtarak uygulamalar ile pekişmesini sağlamaktır.  Aşağıdaki çember kursun kapsamını daha net göstermektedir.

1. Bölüm: Homo Sapiens’ten Data Sapiens’e

Sohbet havasında geçen bu bölümde teknik konulardan çok sayılar dünyasına , matematiğe , bilime, doğaya farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır. Aynı zamanda başta insan olmak üzere veri üreten kaynaklara da değinilmektedir. Burada Data Sapiens kavramının ne olduğunu daha iyi kavrayacaksınız. Kısacası bir veri bilimci olacaksanız bu konulardaki farkındalıkları, gereklilikleri bilmek size vizyon katacaktır.


2. Bölüm: Çıkarım Sanatı

Çıkarım; bazı olaylarla karşılaşıldığında olayın geneliyle ilgili yorum yapabilme kabiliyetidir. Bu bölümde de gündelik örneklerden hareketle bir veri bilimcisinin ne yaptığına, küçük detaylardan büyük çıkarımların nasıl bulunacağına değinilmiştir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Sıfırdan Wordpress Öğrenin

3. Bölüm: Veri Bilimine Giriş

Bu bölümde programlama, istatistiksel öğrenme, makine öğrenimine, büyük veri ve yapay zeka kesişiminde bir alan olan veri biliminin trendine, ne olduğuna, veri etrafındaki mesleklere, örnek veri bilimi uygulamalarına değinilmiştir. Bu noktada kaçırılmaması gereken önemli bir yer var ki o da veri biliminin ne olmadığı. İş dünyası için veri bilimi, şirketlerin geliri artırma hedeflerinin anlaşılması ve şirketlerin bu gelir artırma hedeflerinin önüne geçen veri odaklı engellerin ortadan kaldırılmasıdır. Bunu yapmanın yolu da bu eğitim içerisinde yer almaktadır. Fakat işin içerisine girmeden önce eğitimin içerisinden aldığım aşağıdaki görseli kendi açınızdan değerlendirmenizi öneririm.


4. Bölüm: Veri Bilimci Alet Çantası

Bu bölümde bir veri bilimcisinin kişisel yetkinliklerden ziyade bilmesi gereken araç gereçlere değinilmektedir. Videolarda detaylıca anlatıldığı için içeriğine fazla girmeden gereken araçların başlıklarının bulunduğu görseli aşağıya bırakıyorum:

Kursun içeriğiyle alakalı daha fazla bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

2) Hedef Kitlesi Kimlerdir ?

  • M. Vahit hoca kursun içerisinde bu soruyu sayıların gizemli dünyasına giriş yapmak isteyen herkes olarak cevaplamış.
  • Bunun yanında eğitim ya da kariyerini veri bilimi (data science), makine öğrenimi (machine learning) ya da yapay zeka (artificial intelligence) alanlarında başlamak ya da sürdürmek isteyenler bu kursu satın alabilirler.
  • Sözel ya da eşit ağırlık bölümünden de olsanız bu kurs sonunda güzel bir seviyeye geleceksiniz. Bu sebeple kursun hedef kitlesini herhangi bir şart koyarak kısıtlamaya gerek olmadığını düşünüyorum.

3) Bu Kursu Almak İçin Gereklilikler Nelerdir ?

  • Eğitim basit ve herkesi sıfır kabul ederek hazırlandığı için kursu almak için herhangi bir gereklilik bulunmuyor sadece internet bağlantısı olan bir cihazınızın olması yeterlidir.

Not: M. Vahit hoca buradaki basitlikten kastı Einstein’nın şu sözüyle ifade ediyor:  “Her şey mümkün olduğu kadar basit olmalı ama daha basit değil.” Kursu izlediğinizde buradaki mesajı daha iyi anlayacaksınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Hiç Bilmeyenler İçin Python

4) Bu Kurs Size Ne Katacak ?

  • Veri bilimci olmak adına gerekli olan bilgileri öğreneceksiniz,
  • Anlatılan kavramların altlarında yatan fikirlerin önemini kavrayacaksınız,
  • İlgili konularda sağlam bir bakış açısına sahip olarak problem çözme ve geliştirme yeteneğini kazanacaksınız,
  • Kavram karmaşalarından kurtulup veri bilimci olmak için gerekli olan yol haritasına sahip olacaksınız.

5) Kursu Satın Alanlar Ne Dedi?


6) Sizin Kurs Hakkındaki Görüşleriniz Nelerdir?

Veri bilimi dünyasına adım atmak isteyen fakat nereden başlayacağını bilemeyen ya da bu alandaki kavramlara hakim olmayanlar için en temelden başlayarak gereken bilgileri belli bir akış şeklinde veren bir sonraki kurs (Uygulamalı Veri Bilimi ve Makine Öğrenmesi) için temel oluşturan faydalı bir kurs olduğunu düşünüyorum. Gelecek olan asıl eğitime güzel bir tanıtım ve giriş olmuş. Kısacası bu alana sağlam temellerle giriş yapmayı isteyenler için kaçırılmayacak bir kurs ve üstelik ücretsiz J Son olarak bu kursları bize sağladığı ve emeğinden ötürü M.Vahit hocama teşekkür ediyorum

Benim yorumlarım bu şekilde sizde eğitimi izledikten sonra görüşlerinizi yorum kısmından belirtirseniz bu kursu izlemeye başlayacak olan arkadaşların fikir sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz. Diğer kursların incelemeleri için takipte kalın! 🙂

 Kursu satın almak isterseniz BURADAN ulaşabilirsiniz.

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *