Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Blog

Tarihin Tozlu Sayfalarından Bilinmesi Gereken Tablolar ve Hikayeleri
Kültür

Tarihin Tozlu Sayfalarından Bilinmesi Gereken Tablolar ve Hikayeleri 

1. SCREAM (ÇIĞLIK) – EDVARD MUNCH (1863-1944)

Bir yolda yürüyordum iki dostumla
Güneş batıyordu
Aniden kan kırmızısına döndü gökyüzü
Durakladım bitkin hissederek ve dayandım yanı başımdaki korkuluğa
Kan ve ateşten diller vardı şehrin ve mavi-siyah fiyordun üzerinde
Dostlarım devam etti, ama ben orada kaldım endişe ile titreyerek
Ve doğadan sonsuz bir çığlığın geçtiğini hissettim.

Munch’ın yazdığı bu dizeler bize tablonun sözlü olarak dışa vurumunu gösterebilir. Munch da tablonun adını ilk “Doğanın Çığlığı” olarak düşündü. Arkadaşlarıyla çıktığı bir akşamüstü gezisinde, gökyüzünün aldığı kırmızı renk ona bu ismi düşündürmüştür.

Norveçli ressam Edvard Munch’ın “Çığlık” tablosu, Leonardo da Vinci’nin “Mona Lisa” eserinden sonra en ünlü ikinci sanat tarihi tarihi tabloları arasında yer alır. 119,9 milyon dolar karşılığında satılarak “Dünya’nın en pahalı sanat eseri” unvanını almıştır.


2. MONA LISA – LEONARDO da VINCI (1452-1519)

tarihi tablolar

Leonardo da Vinci tarafından 1503-1506 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen Mona Lisa tablosu, sanat tarihinin en dikkat çekici ve sırlarla dolu tarihi tabloları arasında yer alır. Mona Lisa’nın kim olduğu kesin olmamakla birlikte ipek tüccarı olan Francesco del Giocondo’nun eşi olduğu yönünde bilgiler yer almaktadır. Giorgio Vasari’nin “Tablo üzerinde dört yıl oyalandı ve tabloyu bitiremedi.” sözleri ise tablonun yarım kaldığını akıllara getiriyor. Dünyanın en ünlü tabloları sıralamasında başı çeken  Mona Lisa, Fransa’nın başkenti Paris’te Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.


3. GIRL WITH A PEARL EARRING (İNCİ KÜPELİ KIZ) – JOHANNES VERMEER (1632-1675)

ünlü tablolar

İnci Küpeli Kız’ın ressamı Vermeer hakkında çok fazla bilgi bulunmasa da Vermeer’in Hollandalı bir Barok ressam olduğu biliniyor. Tablo, 1860 yılında Vermeer’in ölümünden asırlar sonra Gustav Waagen tarafından bulundu. “Kuzeyin Mona Lisa’sı” ve “Hollanda’nın Mona Lisa’sı” olarak da anılmakta olan tablo, sanat tarihinde önemli bir yere sahip. 1902 yılından beri Hollanda’nın Hague kentindeki Maurithuis müzesinde sergileniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Ertuğrul Belen'den Etkili Bir Networking İçin 15 Kural!

4. STARRY NIGHT (YILDIZLI GECE)  –  VINCENT VAN GOGH (1853-1890)

37 yaşındayken vefat eden Van Gogh, en ünlü tablosu Yıldızlı Gece’yi Fransa’da yattığı akıl hastanesinde çizdi. Ömründeki 10 yıllık bir zaman diliminde 2000’den fazla eser üretmiştir. Eserlerinden hayattayken 2 tane satılmış olması onun ölmeden önce değerinin anlaşılamadığı gösteriyor. Tablo, New York’ta bulunan Museum of Modern Art galerisinde bulunmaktadır.


5 .II CENACOLO/ THE LAST SUPPER (SON AKŞAM YEMEĞİ) – LEONARDO da VINCI (1452-1519)

Leonardo da Vinci’nin bir diğer ünlü eseri de Son Akşam Yemeği tablosudur. Milan Dükü Ludovico Sforza tarafından istenen eser, Milan kentindeki Santa Maria delle Grazia Kilisesi için yapılmıştır. Tabloda 12 Havari içinde Hz. İsa’ya ihanet edenin açıklandığı bir ortamı tasvir eder. Salvador Dali, Andy Warhol, Zeng Fangzhi gibi ünlü sanatçılar da tabloyu tekrar yapmıştır. Eser yapıldığından beri Milan’da Maria delle Grazie’de sergilenmektedir.


6. GUERNICA – PABLO PICASSO (1881-1973)

İspanya’da bir kasaba olan Guernica, o dönemde Nazi ve faşist İtalyan kuvvetlerinin yeni uçaklarını üzerinde denemek için izin verilmiş ve kasaba yerle bir edilmişti. Guernica’nın bombalanması haberi Paris’e ulaşmış ve Picasso bu haberi gazeteden öğrenmiştir. Picasso memleketinde yaşanan bu katliama kayıtsız kalamamış, Guernica tablosunda savaşın ve politikanın iç yüzünü yansıtmıştır. İki ay gibi kısa bir sürede tablosunu bitirmiştir. Guernica tablosunun bir diğer dikkat çekici özelliği ise 3,5 metre yüksekliğinde, 7,8 metre genişliğinde siyah ve beyaz renkte devasa büyüklükte bir tablo olmasıdır. Guernica, Picasso’nun başyapıtları arasında yer alır ve en politik resim olarak tarihe geçmiştir.


7. THE CREATION OF ADAM(ADEM’İN YARATILIŞI) – MICHELANGELO (1475-1664)

Michelangelo, İtalyan Rönesans dönemi ressamıdır. Bir senede bitirdiği Adem’in Yaratılışı tablosunda dünya üzerindeki en ünlü tablolar arasında yer alır. Solda bir çamur yükseltisinde sağ kolundan destek alarak duran Adem, sol elini Tanrının ona doğru uzanan eline uzatması resmedilmiştir.  Michelangelo’nun yaptığı bu Tanrı tasviri o dönemler için büyük cesaret işiydi. Adem’in Yaratılışı tablosundaki bir ince ayrıntı ise, Tanrıyla meleklerin olduğu kısmı insan beynine benzetmesidir. Resimdeki birçok detay günümüzde hala tartışma konusudur.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Netflix'in Yeni Dizisi Hakan: Muhafız'dan Hayatınızı Değiştirebilecek 5 Bakış Açısı

8. GIOVANNİ ARNOLFINI AND HIS WIFE (ARNOLFINI’NİN EVLENMESİ) – JAN VAN EYCK(1390-1441)

Tablo, sanat tarihinin ilkleri yönünden önemli bir yere sahiptir. Rönesans kurallarının yıkılmasında önemli rol oynamıştır. O dönemlerde dini ve tarihi konular işlenirken, Jan Van Eyck bir ilke imza atarak bir tüccarın evlilik gününü resmetmiştir. Kimilerine göre ise resimdeki kadının ölümünü anmak üzerine yapıldığı iddia edilir. Daha bir sürü teoriye konu olan tablo gizemini hala koruyor.


9. LAS MENINAS (NEDİMELER) – DIEGO VELAZQUEZ (1599-1660)

Madrid’deki kraliyet ailesinin bulunduğu bir odayı tasvir eden resim 1656 yılında yapılmıştır. Tabloda ayakta resim yapan Velazquez de görülmektedir. Büyük bir odayı tasvir eden tabloda, küçük prenses, nedimeler, saray koruması, köpek, cüce ve en garibi arkadaki aynada kral ve kraliçenin görülmesi dikkat çeker. Tablo Madrid’de Museo del Prado’da sergilenmektedir.


10. THE PERSISTENCE OF MEMORY (BELLEĞİN AZMİ) – SALVADOR DALI (1904-1989)

“Eriyen Saatler” adıyla da bilinen tablo, Salvador Dali’nin en bilinen eseridir. Rivayetlere göre Dali’nin, güneş ışığının altında eriyen bir peynir kütlesinden esinlendiği düşünülüyor. Bundan yola çıkarak Albert Einstein’in görelilik yasasından da etkilendiği düşünülmektedir. Dali, resmin ortasındaki imgenin, rüyamızda gördüğümüz şeyleri tam olarak ifade edemeyişimize bağlı olarak canavara benzetildiğini ifade ediyor. Günümüzde New York’ta bulunan The Moders Art Galery’de sergilenmektedir.


11. (BONUS) KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ – OSMAN HAMDİ BEY (1842-1910)

Osman Hamdi Bey, Osmanlı Döneminin en ünlü ve çok yönlü bir sanatçısıdır. En önemli eserlerinden biri olan tablonun, “Kaplumbağa Terbiyecisi” ve “Kaplumbağalar ve Adam” tablosu olmak üzere iki ayrı versiyonu vardır. Resimde beş kaplumbağayı elinde ney tutan bir derviş eğitmektedir. Resimle ilgili rivayetlerden birinde, eğitilen kaplumbağaların üstüne mum dikilir ve bahçede dolaşmaları sağlanır, saray erkanı da bahçedeki bu manzarayı izlemekten hoşlanırmış. Üzerinde hala incelemeler yapılan eser 2004 yılında 5 milyon TL’ye satılmıştır.

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *