Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Blog

Ücretsiz SAP 7.50 Kurulumu (Abap Developer Edition)
Ofiste Verimlilik

Ücretsiz SAP 7.50 Kurulumu (Abap Developer Edition) 

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda kurumsal bir firmada ERP, CRM ve İş Zekası süreçleri üzerine çalışmakta olan Mikail Yurt hocamızın “Ücretsiz SAP 7.50 Kurulumu ( Abap Developer Edition )“ kursunu incelemeye çalıştım. Kursun incelemesine geçmeden önce genel olarak ERP-SAP nedir, SAP sistemleri gibi kavramlardan bahsedeceğim.

sap öğren

ERP’nin açılımı “Enterprise Resource Planning” Türkçe karşılığıyla kurumsal kaynak planlaması. ERP, işletmenin stratejik amaç ve hedefleri doğrultusunda müşteri taleplerini en uygun bir şekilde karşılayabilmek için farklı coğrafi bölgelerde bulunan; üretim, dağıtım, tedarik ve mali kaynakların en etkin ve verimli bir şekilde planlanmasını, koordinasyonunu sağlayan bir yazılım sistemidir. ERP minimum stokla tüm sistemin maksimum verimlilikle çalışmasına olanak sağlarken aynı zamanda firmanın kurumsallaşma sürecine de önemli katkılar sağlamaktadır.

sap sistemleri

SAP (System, Application, Products) sistemlerin, uygulamaların ve ürünlerin kısaltmasıdır. SAP dünyada en büyük pazar payına sahip ERP sistemi olmakla birlikte Avrupa’nın en büyük yazılım şirketidir. SAP, firmanın içerisindeki her birimin süreçlerini ve bilgilerini bilgisayar ortamına dökerek takibini gerçekleştirmemizi sağlamaktadır. Çok fazla teknik elemana ihtiyaç duyulmadığı için iş gücünden tasarruf ve verimlilik elde edilmektedir.

[quads id=1]

ERP-SAP kavramlarından bahsettikten sonra kursun içeriğine geçebiliriz. Kurs 5 bölümden oluşmaktadır. Bu eğitimle kurulumu anlatılan sürüm geliştiriciler için olan sürümüdür. Yani FI, MM, SD vs. gibi modüller bu yüklemede bulunmamaktadır. Modüller için Ides kurulum dosyası temin etmeniz gerekmektedir.


1. GİRİŞ

Bu bölümde kursta neler öğreneceğimize, ERP ve SAP kavramlarının ne olduğuna, şirketimizde böyle bir yazılımı kendimiz üretmek yerine neden ERP kullanmamız gerektiği gibi merak edilen soruların üzerinde durulmuştur. Şirket içerisinde çalışanlarınızdan süreçlerle ilgili gerekli planlamaları yapmalarını beklerseniz bunun sürdürülebilir olmayacağından, ERP’nin en büyük özelliğinin birçok sektöre hizmet verebiliyor olmasına kadar birçok önemli noktaya da değinilmekte.

2. Sistem Kurulumları

SAP sistemimizi Ubuntu üzerine kuracağız. Ubuntu kurulumunda sanallaştırma işlemi olarak VirtualBox sanallaştırma sistemi kullanılacaktır. Bölüm iki videodan oluşmaktadır. VirtualBox sanallaştırma sisteminin kurulumu ve Ubuntu kurulumu anlatılmaktadır.   

3. SAP Kurulumları

Bu bölümde SAP kurulum dosyalarını nasıl indireceğimiz anlatılmaktadır. Ardından SAP kurulumu öncesinde yapmamız gereken kontrollerden bahsedilmekte. Bir sonraki videoda ise biraz zahmetli bir iş olan SAP 7.50 kurulumu, herkesin anlayabileceği düzeyde adım adım anlatılmaktadır. Son olarak da SAP GUI Kurulumu anlatılmakta. GUI (Graphical User Interface), yani grafiksel kullanıcı arayüzünün kısaltılmasıdır.

4. SAP Temel Bilgiler

Bu bölümde SAP servislerinin nasıl kapatılıp açıldığı, daha sonra SAP Abap  Developer Edition lisansını nasıl tanımlayacağımız ve sonrasında lisansı nasıl güncelleştireceğimiz; developer kullanıcısıyla sisteme nasıl giriş yapacağımız ve kullanıcı işlemlerinin nasıl olacağı anlatılmaktadır.

Hedef Kitlesi Kimlerdir?

 • ERP/SAP hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler,
 • SAP Abap öğrenmek isteyen ve erişebileceği herhangi bir SAP sistemi olmayanlar,
 • SAP hosting firmalarına ücret ödemeden kendi sunucusunu kurmak isteyenler,

Bu Kursu Almak İçin Gereklilikler Nelerdir?

 • Temel Bilgisayar Bilgisi
 • Sanal Makina için 6 GB Ram
 • 100 GB Boş Alan

 Bu Kurs Size Ne Katacak?

 • Ücretsiz bir şekilde kendi SAP (Developer Edition) sisteminizi kolayca kurabileceksiniz.
 • SAP Servislerini Kapatma – Açmayı öğreneceksiniz.
 • Abap yazılım geliştiricisi olmak istiyorsanız veya abap programlama dilini tanımak denemeler yapmak istiyorsanız bir SAP sistemine erişmek zorundasınız. Öğrenciyseniz veya çalıştığınız kurumda SAP sistemi yoksa veya erişiminiz var ama developer key’iniz yoksa bu eğitimle kendinize SAP sisteminizi kurabilir ve denemelerinizi yapabilirsiniz.
 • Deneme sürümü süresi 90 gündür, 90 gün içerisinde sistemin kullanım süresini ücretsiz bir şekilde uzatabilirsiniz. 90 gün içerisinde kullanım sürenizi uzatmazsanız SAP sisteminiz kilitlenir ve tekrar kullanamazsınız.

Kursu Satın Alanlar Ne Dedi?  

Sizin Kurs Hakkındaki Görüşleriniz Nedir?

Her ne kadar dışarıdan işin içine girmeden öğrenilmesi ve uygulanması zor bir program olarak görülse de böyle eğitimlerin sayısının artmasıyla insanlarda bu algının kırılmasını sağlayarak kendisini bu alanda geliştirmek isteyen kişilere de bir yol haritası çizmelerini sağlayacak bir eğitimdir. Bu alanda geniş kapsamlı içeriklerin olmaması ve gerek çalışabilecek ortamların gerekse bu ortamların kurulumunun nasıl olacağının bilinmemesi gibi birçok probleme çözüm olacaktır. Kursun içeriği adından da anlaşılacağı üzere (Ücretsiz SAP 7.50 Kurulumu) bir kurulum ve giriş eğitimi olduğu için SAP hakkında çok geniş kapsamlı bir içerik sunulmamaktadır. Kurs içerisinde kurulum aşamasında değinilmesi gereken yerlere gayet anlaşılır ve sade bir dille adım adım değinilmekte fakat video sayılarının biraz daha artırılmasının daha iyi olacağı kanaatindeyim. Naçizane fikrimi söylemem gerekirse özellikle SAP temel bilgiler bölümünde içeriğinin biraz daha geniş tutulması kursu satın alacaklar için daha faydalı olacaktır. Son olarak bu eğitimi hazırlamış olduğu için ve emeğinden ötürü Mikail Yurt hocama teşekkür ederim.

Benim yorumlarım ve kurs incelemem bu şekilde. Siz de eğitimi izledikten sonra yorum kısmından görüşlerinizi belirtmeyi ve kanala abone olmayı unutmayınız. Şaka şaka kanala abone olma falan yok diğer kursların incelemelerinden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeniz yeterli 🙂

Kursu incelemek veya satın almak isterseniz BURADAN ulaşabilirsiniz 🙂

İlgili Gönderiler

orum

 1. Kanarya

  Başarılı bir yazı olmuş teşekkürler Berna hanım

 2. nazlı

  Gerçekten çok beğendim süper😊

 3. fener

  Mıkemmel

 4. Sarıdağ

  Bilgilendirme icin tesekkurler.

 5. MMKKSSAZİ

  Bir ybsci olarak size tesekur ederim

 6. Şeyma

  Çok başarılı bir yazı tebrik ederim

 7. Altan

  Güzel bir yazı! Teşekkürler Berna Hanım,merak ettiğim konulara cevap niteliği var.

 8. Ela

  SAP konusunda çok az kaynak olduğu için bu alana nereden başlayacağımı bilmiyordum benim için güzel bir içerik oldu. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *