Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Blog

React Native ile Mobil Uygulama Yapın!
BT ve Yazılım

React Native ile Mobil Uygulama Yapın! 

React Native Nedir?

Günümüzde internetin ve mobil cihazların ne kadar öneme sahip olduğundan bahsetmeye gerek yok sanırım. Digital in 2018 verilerine göre günümüzde yaklaşık 5 milyar mobil cihaz bulunuyor. Bu da bize rekabeti ve avantajları bol olan bir marketin kapılarını açıyor: Mobil Uygulama!

Mobil uygulama yazmak için birçok alternatif var. İster Java veya Kotlin öğrenip Android platformuna, ister Swift öğrenip iOS plarformuna native mobil uygulama yazabilirsiniz. Eğer ben iki dili idare edemem işim biraz daha kolay olsun diyorsanız da Cross-Platform seçeneklerini kullanabilirsiniz. Bu seçeneklerden birisi de React Native!

2015 yılında Facebook tarafından üretilen bir mobil uygulama framework’ü olarak karşımıza çıkıyor. React Native ile WebView üzerinde çalışan bir mobil uygulama veya hybrid bir mobil uygulama yazmıyorsunuz. Gerçekten native bir mobil uygulama yazıyorsunuz. Hem de JavaScript kullanarak! Bu da Java veya Swift ile alacağınız performansın aynısını sunabileceği anlamına geliyor.

React Native kullanmanın bazı avantajları mevcut. Şöyle sıralayabiliriz:

Recompile İşlemi

Android Studio veya Xcode üzerinde bir uygulama geliştirdiğimizi varsayalım. Tasarımda veya kodlarımızda bir değişiklik yaptığımızda sanal mobil cihazımızın bu değişikliği görmesi için bütün kodları en baştan işlemesi gerekir. Ama React Native ile yapıyorsak bu işlem anlık olarak gerçekleşir. Yani kodlarımızda yaptığımız bir değişiklikten sonra sanal cihazımıza döndüğümüzde bu değişiklikler anında uygulanacaktır.

 

Native Kodlar

Her ne kadar JavaScript ile birçok şeyi yapabiliyor olsak da zaman zaman native kodlara ihtiyaç duyabiliyoruz. React Native projemizin içinde Java, Objective-C veya Swift kullanmamıza izin veriyor.

Uzaktan Güncelleme

React Native ile yazdığımız uygulamada bir güncelleme yayınlamak istediğimiz zaman bunu market üzerinden yapmak zorunda değiliz. Yapılan değişiklikler işin Native tarafında olmadığı sürece kullanıcıyı rahatsız etmeden sessizce uygulamanızı güncelleyebilirsiniz.

Kimler React Native Kullanıyor?

React Native‘in arkasında Facebook’un olduğundan bahsetmiştik. Facebook bu platformu her geçen gün geliştiriyor. Instagram ve Facebook’un mobil uygulamalarında React Native kullanması, React Native’in büyük projelerde nasıl kullanılabileceğinin çok önemli bir göstergesi. Günümüzde birçok geliştirici artık React Native kullanıyor. Tesla dahil!

Tanıdık uygulamalar var değil mi? React Native ile geliştirilen uygulamalar

 


Kursta Neler Var?

React Native kursu toplam 14 bölümden oluşuyor. Kurs boyunca 3 farklı proje geliştiriyorsunuz. İlk 5 bölümde React Native tanıtımından ve gerekli kurulumlardan bahsediliyor. Her iki platform için de (Windows ve macOS) kurulumlar ayrıntılı olarak anlatılmış. Kurulumlar yapıldıktan sonra ilk projemizi oluşturuyor ve kursa tam anlamıyla başlamış bulunuyoruz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Tableau İle Uygulamalı Veri Analizi & Veri Görselleştirme

Bölüm 6’da ilk projemize başlıyoruz ve yavaş yavaş tasarımın nasıl yapıldığına göz atıyoruz. Header tasarımı, yazının ortalanması, arkaplan rengi gibi özelliklerden kısaca bahsediliyor. Eğer daha önceden CSS, JavaScript biliyorsanız bunun büyük bir avantaj olacağını söyleyebilirim. Aklınızda bulundurun; bu kurs size JavaScript değil React Native öğretiyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi kurs boyunca 3 farklı proje yapıyorsunuz. Bu projeler Servis Data Projesi, Kimlik Doğrulama Projesi, Öğrenci Kayıt Projesi olarak karşımıza çıkıyor. Gelin hangi projede neler yapılmış beraber görelim. 🙂

Servis Data Projesi

Taylor Swift dinleyen var mı? Bu projemizde Taylor Swift albümlerinin listelendiği bir uygulama yapıyoruz. İnternette hazır bulunan JSON datasını Axios Framework’ünü kullanarak projemizin içine nasıl çekeceğimizi, çektiğimiz datayı liste halinde ekranda nasıl göreceğimizi, ekran kaydırma özelliğini nasıl kullanacağımızı, ekrana butonun nasıl koyulacağını, koyduğumuz butona atadığımız linkin tarayıcıda nasıl açılacağını öğreniyoruz. Bunların dışında da sınıf tabanlı nesne kullanımından ve bu nesnelerin LifeCycle’ının (hayat döngüsü) nasıl olduğundan bahsediliyor. Projemizin konsol çıktılarının Chrome üzerinde gösterimini öğrenirken, her programcının hayat kurtarıcısı olan Debugger’ın nasıl kullanıldığını da öğreniyoruz.

Kimlik Doğrulama Projesi

İkinci projemiz olan kimlik doğrulama projesine biraz daha farklı giriş yapıyoruz. İlk proje yapılırken daha çok iOS dosyaları üzerinde geliştirme yapılıyor. Bu projemizde ise iOS ve Android kodlarını tek dosyada birleştirmeyi, tek dosyada ortak şekilde uygulama geliştirmeyi öğreniyoruz.

Kimlik doğrulaması yapacağımız için projemizde Firebase kullanmamız gerekiyor. Bunun için de eğitmenimiz Firebase’in ne olduğundan kısaca bahsediyor ve Firebase Framework’ünün kurulumuna geçiyor. Burada çok ayrıntılı görmüyor olsak da bir sonraki projemizde Firebase’i biraz daha aktif olarak kullanacağız.

Firebase konfigürasyonunu tamamladıktan sonra projemizi kodlamaya başlıyoruz. İlk olarak giriş ekranını tasarlamakla işe başlıyoruz. Butona basıldığına Firebase ile hesap kontrolü yapımı, hesap yoksa kayıt olma gibi işlemlerin yanı sıra kullanıcıya arkada bir şeyler döndüğünü gösterebilmek için hepimizin aşina olduğu “Spinner” dediğimiz efekti ekliyoruz. Bunları da bitirdikten sonra giriş-çıkış işlemi nasıl yapılır, şifreyi yanlış girdiğimiz zaman ekrana nasıl uyarı verilir gibi sorularımızın cevaplarını buluyor ve bu projemizi de noktalıyoruz.

Öğrenci Kayıt Projesi

Bu projemizde ise Firebase ve Redux Framework’ü ile kayıt uygulaması yapıyoruz. Projenin başında Redux Framework’ünden şema üzerinde ayrıntılı olarak bahsediliyor. Daha sonra ise projemizin yapısını görmekteyiz. Firebase ve Redux kurulumu anlatıldıktan sonra projemize geçiyoruz. Bir önceki projemizde olduğu gibi bu projemizde de ortak bir dosyadan geliştirme yapıyoruz. Önceden yapmış olduğumuz giriş ekranımızı olduğu gibi bu projeye dahil ediyoruz. Daha sonrasında ise Redux Framework’ünü iyice kullanmaya başlıyoruz. Redux bileşenlerini öğreniyor ve projemize dahil ediyoruz. Redux anlatıldıktan sonra React Native ile navigasyon anlatılıyor. Yeni ekran açma, açılan yeni ekrandan ilk ekrana dönme gibi olaylar işlenmiş. Hatırlarsanız daha önce Firebase’in kullanıcı hesapları tarafı işlenmişti. Bu projemizde ise Firebase ile JSON veri kaydı, veri güncelleme, veri silme gibi işlemleri de öğreniyor ve projemizi bitiriyoruz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Power BI: Başlangıçtan Profesyonel Seviyeye (R, Big Data)

Evet projelerimiz bu şekilde. Tabii kursumuz bu kadar değil. Bu aşamadan sonra uygulamayı başlattığımız zaman açılış ekranının ve uygulama ikonunun yapımına göz atıyoruz. Bunlarla birlikte artık projemiz sonlanacağı için markete yükleme adımları kalıyor. Android için imzalı APK oluşturmayı, iOS için ise Build gönderme işlemlerini öğreniyoruz. En sonda ise ekstra bir bölüm açılmış. Kurs boyunca kodlarımızı yazmak için Atom kullanılıyor fakat Mac bilgisayarı olanlar için geliştirilmiş başka bir IDE mevcut: Deco IDE. Bu program bizim kod yazma işimizi biraz daha kolaylaştırıyor. Componentlerimizin kodlarını sürükle-bırak metoduyla anında projemize ekleyebiliyoruz. Şu an sadece macOS platformunda bulunsa da yoğun talep olduğundan Windows ve Linux için de geliştirilmeye başlanmış durumda.


React Native ile Neler Öğreneceğim?

Kursta neler öğreneceğimizden kısaca bahsedecek olursak:

 • Firebase ile kimlik doğrulaması,
 • Redux Framework’ü,
 • HTTP Request,
 • JSON Data Kullanımı,
 • Firebase ile GET ve POST işlemleri,
 • Navigasyon,
 • Uygulama İkonu,
 • Açılış Ekranı,
 • APK İmzası,
 • AppStore’a Build Gönderme
 • React Native ile mobil uygulama yapmayı öğreneceğiz.

Kurs İçin Gereksinimler

 • Mac veya Windows bilgisayara sahip olmalısınız,
 • Temel seviyede kodlama bilgisine sahip olmalısınız
 • Temel seviyede JavaScript bilgisine sahip olmalısınız,
 • En önemlisi mobil uygulama geliştirmeye istekli olmalısınız.

Hedef Kitle Kimdir?

 • Mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız,
 • React Native yapısını öğrenmek istiyorsanız,
 • Cross-Platform yapısıyla daha kolay bir şekilde mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız bu kursu alabilirsiniz.

Kursu Satın Alanlar Ne Dedi?

Sizin Kurs Hakkında Görüşleriniz Neler?

React Native’i öğrenmek isteyen herkes için uygun bir eğitim olduğunu düşünüyorum. Eğitmen Yasin Uğurlu’nun anlatım tarzı, diksiyonu oldukça yerinde. Anlatımın akışından dolayı kafanızda soru işareti kalmadan kursu tamamlayabilirsiniz. Kursun akışı güzel gidiyor, hangi component’i nasıl kullanacağınızı tek tek görmek yerine bunları 3 ayrı projede görmek öğrenmenizi kolaylaştırıyor. Ayrıca projelere başlamadan önce tasarımın nasıl olacağı ve neler yapılacağı şemalar üzerinde anlatılıyor. Söylemeden geçmeyelim, yapılan 3 projenin de GitHub sayfası paylaşılmış.

Biz kurstan memnun kaldık, sizin düşüncelerinizi de yorum kısmında öğrenmek isteriz. Başka kurslarda görüşmek üzere! 🙂

 

Kursu Satın Almak veya İncelemek İsterseniz BURADAN Ulaşabilirsiniz. 🙂

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *