Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Blog

Programlama Dilleri 101
BT ve Yazılım

Programlama Dilleri 101 

Ben bir programlama dili öğrenmek istiyorum diyor fakat hangi dili seçeceğimi bilemiyorum diyorsanız gelin bu sorunun cevabını beraber bulmaya çalışalım. Bu yazımızda günümüzde en çok kullanılan programlama dillerinden, bu dillerin hangi alanlarda kullanıldığından bahsedecek ve çeşitli kurslar önereceğiz. 

Yazıya başlamadan önce “Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim” adlı eğlenceli infografiği incelemenizi tavsiye ederim. Basitçe hazırlanmış bu grafik, platformunuzu ve dilinizi seçmenize yardımcı olacaktır. Carlcheo sitesine bu grafiği hazırladığı için teşekkür ediyoruz 🙂

Günümüzdeki Kullanım Verileri

Kurslara geçmeden önce günümüzdeki verilere bir göz atalım. 2019’un ilk çeyreğinde GitHub’dan gelen verilere göre JavaScript, Python, Java üçlüsü uzun zamandır lider konumdalar. GitHub üzerindeki projelerde %21’lik oranıyla kullanımına devam edilen JavaScript, bizlere günümüzde web programcılığının ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor. %15 ile onu takip eden Python yükselmeye devam ediyor. Her geçen gün önemi artan büyük verilerin yönetimi, makine öğrenmesi, yapay zekâ gibi konularda kullanılan Python hayati öneme sahip. Platform fark etmeksizin her yerde çalışabilen ve güçlü bir dil olan Java %10’luk bir dilime sahip. Gelin her birinin hangi alanlarda kullanıldığına bakalım ve öğrenmeniz için gerekli olan kursları görelim.


JavaScript

Ne olduğuna başlamadan önce şunu söylemek istiyorum: JavaScript’in Java ile hiçbir bağlantısı yok, sadece isim benzerliğine sahipler 🙂

JavaScript daha çok web programlamada kullanılır ve oldukça dinamik bir dildir. Masaüstü programcılığının biraz azalmasıyla birlikte öne çıkan JavaScript uzun zamandır liderliğini sürdürüyor. Node.Js gibi platformlarla beraber sunucu tarafında da yaygın olarak kullanılıyor. Genellikle bir derleyiciye gerek yoktur, web tarayıcıları HTML ile yorumlar. Yazımı da oldukça kolaydır.

Biz JavaScript öğrenmeniz için Emrah Yüksel hocamızın “Komple Adım Adım Sıfırdan JavaScript Öğrenin” kursunu tavsiye ediyoruz. Oldukça samimi bir eğitmen olan Emrah Yüksel kapsamlı bir kurs hazırlamış. Anlatımı düzgün, anlaşılabilir olan bu kursun sizin JavaScript ihtiyacınızı karşılayabileceğini düşünüyoruz. Link için buraya tıklayabilirsiniz. Bu kursa alternatif olarak Engin Demiroğ’un Full Stack Web Developer kursunu tavsiye edebiliriz. Kursa bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.


Python

Konuşma diline oldukça yakın bir dildir. Dolayısıyla öğrenmesi de bir o kadar kolaydır. Başka dillerde birden fazla satırla halledebileceğiniz işleri Python ile tek satırda halledebilirsiniz. Yani kısaca az kod yazarak birden çok işi halledebilirsiniz. Kullanım alanı da oldukça geniştir, neredeyse her yerde Python’u  kullanabilirsiniz. Ara yüzlü bir programdan verilerin görselleştirilmesine, büyük verilerin tutulup işlenmesinden yapay zekâya kadar her alanda kullanabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Veri Ambarı Sistemleri ve Özellikleri

Python için ise Mustafa Murat Coşkun’un 42 saatlik devasa kursunu öneriyoruz. Özenle hazırlanmış olan bu kurs size sıfırdan her şeyi öğretiyor. Kursumuz size her bölümden sonra ödev vererek ilerliyor, bu sayede alıştırma yaparak öğrendiklerinizi kavrama fırsatı veriyor. Kurs boyunca birden fazla program yazacağınız için ister istemez algoritma mantığınız da gelişmiş oluyor. “Python: Sıfırdan İleri Seviye Programlama” adlı kursa bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.


Java

Write Once, Run Everywhere (Bir kere yaz, her yerde çalıştır) gibi bir slogana sahip olan Java, platform fark etmeksizin her yerde çalışabilme özelliğine sahiptir. Zorluk seviyesi kişiden kişiye göre değişen Java; güvenli, yüksek performanslı ve çok işlevli bir dildir.

Java için iki kurs önereceğim. Birincisi yine devasa bir kurs olan Mustafa Murat Coşkun’un 41 saatlik “Sıfırdan İleri Seviyeye Komple Java Geliştirici” kursu. Tıpkı Python kursunda olduğu gibi her konuyu ayrıntısıyla işleyen bu kurs size Java dilini tüm ayrıntılarıyla öğretecektir. Kursa bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bir diğeri ise Udemy’nin en çok tercih edilen eğitmenlerinden birisi olan Atıl Samancıoğlu’nun “Android Mobil Programlama: Kotlin & Java” isimli kursu. Bilindiği gibi Android uygulamalarında genel olarak Java kullanılıyor. Bu kurs ise size Java temellerini öğrettikten sonra popüler mobil uygulamaların (Foursquare, Instagram gibi) klonlarını geliştirerek hem Java dilini hem de Android programlamayı öğretiyor. Aynı zamanda yeni bir dil olan Kotlin de bu eğitimde işlenmiş. Kursa bu linkten ulaşabilirsiniz.


C++

C dilinin biraz daha karmaşık ve güçlü bir versiyonu olan C++ oldukça eski fakat çokça güncelleme alan bir dildir. Programlama bilgisi olmayan kişiler C++ öğrenmek biraz zorlayıcı olabilir. Etik hackerlik, oyun geliştirme, donanım ve sistem yazılımları için kullanılır.

Bu dil için Dr. Şadi Evren Şeker’in birbiriyle bağlantılı iki kurs önereceğiz. İlk kursumuz C++ temellerini öğretirken, ikinci kursumuz C++ ile nesne yönelimli programlama mantığını, sınıflarla çalışmayı öğretiyor. İlk kurs için bu linki, ikinci kurs için ise bu linki kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak henüz yeni bir kurs olan “C++ |Sıfırdan İleri Seviyeye C++ Nesneye Yönelik Programlama” adlı kursa bakabilirsiniz. Link için tıklamanız yeterli.


Go

Go veya Golang, Google’ın desteklediği, basit ama güçlü ve açık kaynaklı bir dildir. Geliştirilmeye açıktır ve isterseniz kaynak kodlarını görebilirsiniz. Az keyword bulundurur, kolay ama keskin kuralları vardır. Daha çok sistem programlama odağıyla geliştirilmiştir fakat kimi zaman web ve mobil platformlar için de uygulama geliştirilebilir. Günümüzde Go dili ile geliştirilen Android mobil uygulamalar mevcut.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Gelişiminize Katkı Sağlayacak 5 Online Eğitim Platformu

Bu dil için fazla Türkçe kaynak bulunmuyor olmasına rağmen eğitmen Cihan Özhan temel programlama bilgisi isteyen kapsamlı bir kurs hazırlamış. Kursa bu linkten ulaşabilirsiniz.


PHP

PHP, web programlama dilidir. Açık kaynaklıdır. Linux tabanlıdır ve veri tabanı olarak genellikle MySQL kullanır. Dolayısıyla en iyi performansı Linux ve MySQL’de gösterir. Fakat sanal sunucu ile başka sunucularla da çalışabilir. PHP ile birçok şey yapabilirsiniz. Blog sayfası, karışık bir web sitesi, dinamik sayfalar, içerik yönetim sistemleri vs. Gelişen HTML ve tarayıcılarla birlikte PHP’nin kullanım alanı da arttı.

Bu dil için ise iki alternatif kurs önereceğiz. İlki yine Emrah Yüksel’in “Sıfırdan İleri Seviyeye Komple PHP ile Web Geliştirme” adlı kursu. Yaklaşık 45 saatlik bu kurs size çeşitli projeler yaptırarak PHP’yi öğretiyor. En önemlisi ise e-ticaret konusunda kapsamlı proje yapıyor olması. Kursa bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Diğer kursumuz ise Volkan Alakent’in tam 210 saatlik “A’dan Z’ye PHP7” kursu. Tam bir ansiklopedi niteliği taşıyan bu kurs ile çeşitli projeler yaparak tüm ayrıntıları ile PHP öğrenebilirsiniz. Kursa bu link ile ulaşabilirsiniz.


TypeScript

İlk sürümü 2012 yılında yayınlanan henüz çok yeni bir dil olan TypeScript aslında JavaScript’in yeni bir versiyonu olarak tanımlanabilir. Derleyicisi sayesinde yazılan TypeScript kodları JavaScript kodlarına dönüşmektedir. Nesne yönelimlidir ve JavaScript’e göre daha rahat okunmaktadır. Açık kaynaklıdır ve arkasında Microsoft durmaktadır. İstemci veya sunucu uygulamalarında kullanılabilir.

Kursa gelecek olursak, maalesef çok geniş kapsamlı ve sadece TypeScript anlatan bir kurs mevcut değil. Ama Engin Demiroğ’un “Sıfırdan Angular 4 & 6 Kursu ve Bonus Ionic & TypeScript” kursunu önerebiliriz. Henüz yeni güncellenen bu kurs, içerisinde bonus olarak TypeScript barındırıyor. Aynı zamanda Angular ve Ionic de öğrenebilirsiniz. Kurs için buraya tıklamanız yeterli.


C#

Microsoft’un .NET için geliştirmiş olduğu bir dildir. Kullanım alanı geniştir. İster Windows Forms kullanarak masaüstü programları geliştirebilir, isterseniz Web Forms kullanarak ASP.NET ile web programlama yapabilirsiniz. Ayrıca Xamarin kullanarak cross-platform mobil uygulama yani hem iOS hem Android uygulamalarını aynı anda geliştirebilirsiniz.

C# için ise önereceğimiz kurs kesinlikle Murat Yücedağ’ın “Uygulama Geliştirerek C# Öğrenin: A’dan Z’ye Eğitim Seti” olacaktır. Hem C# hem SQL öğreten bu eğitimi kesinlikle almanızı tavsiye ediyoruz. Kurs için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *