Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Blog

Power BI: Başlangıçtan Profesyonel Seviyeye (R, Big Data)
BT ve Yazılım

Power BI: Başlangıçtan Profesyonel Seviyeye (R, Big Data) 

Power BI Nedir?

Microsoft’un Bulut (Cloud) Teknolojisi olan Power BI,  bulutta çalışan bir iş zekası (Business Intelligence-SaaS) çözümü ve uygulamasıdır. Kullanımının kolay olması sebebi ile Microsoft tarafından daha çok teknik personeli olmayan kişilerinde rahatlıkla kullanılabileceği şekilde dizayn edilmiştir.

Her ne kadar tek bir ürün gibi gözükse de birçok bileşenden oluşmaktadır. İçerisinde bulunan araçlar sayesinde rapor oluşturmanızı, raporları yayınlamanızı, verileriniz üzerinde analiz yapmanızı, veri kaynaklarına bağlanmanızı sağlayan arabirimler ve servisler bulunduran, verinin sunulması, paylaşılması ve birlikte çalışabilirliğini sağlayan birçok bileşeni içerisinde bulundurur.


1) Kursta Neler Var?

Power BI uygulamasının tanımını yaptıktan sonra kursun incelemesine geçebiliriz. Power BI kursu, Business Intelligence Consultant, Developer olarak çalışma hayatına devam eden Tarık Subaşı tarafından hazırlanmıştır. Power BI hakkında en geniş kapsamlı tek Türkçe kaynak bu kurs diyebilirim. Yetkinlik bakımından başlangıçtan profesyonel seviyeye gelme imkanı sunan kursun içerisinde aşağıdaki başlıklar yer almaktadır:

– Power BI kurulumu

– Power BI ile kullanılabilir veri kaynakları

– Power BI grafiklerinin tanıtılması

– Power BI’da veri transform işlemleri

– M sorgu dili ve yapısı

– DAX sorgu dili ve yapısı

– Power BI ile veri modellemesi, tablo ilişkileri

– Power BI ve R ile birlikte predictive analiz, görselleştirme

– Power BI ile veri güvenliği, yetkilendirme

– Power BI Gateway kurulumu ve Web hizmetleri

– Gerçek iş uygulamalarından örnekler ve projeler

1. Giriş: Power BI kurulumu ve tanıtımından bahsedilerek, programı çabuk kavrayabilmemiz ve program hakkında genel bir fikir sahibi olabilmemiz için hızlı bir proje oluşturma bölümü bulunmaktadır. Ayrıca oluşturduğumuz projeleri nasıl yayınlayabileceğimiz de bu bölümde anlatılmaktadır.

2. Power BI Grafik ve Görselleri: Bu bölümde başta verilerimizi nasıl yükleyebileceğimiz anlatılarak Power BI görselleri tanıtılmaktadır. Her bir görselleştirme aracının (Line chart, WaterFall, Scatter Plot, Pie chart vs) hangi durumlarda ve nasıl kullanılacağı örnekler üzerinde anlatılmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Veri Ambarı Sistemleri ve Özellikleri

3. Edit Query ile Veri Transformasyonu : Bundan önceki bölümlerde verilerimizi programa yüklerken içeriye aldığımız tablolarda herhangi bir değişiklik yapılmıyordu. Fakat projelerimizde bazen veri transformasyon (dönüştürme) işlemi yapmamız gerekebilir. Örneğin verilerimiz normal dağılıma sahip olmayabilir, gruplarımız arasında verilerin yaygınlığı aşırı farklılık gösterebilir, verilerimiz arasında null değer olabilir, tekrarlanan veriler olabilir. Buna benzer her bir durum için verilerimizde nasıl transformasyon işleminin yapılacağı anlatılmaktadır. Fikir sahibi olabilmeniz için bölüm içerisinde bulunan belli başlıklardan bazıları şu anlama gelmektedir:

                 – Remove columns: Veri setimizdeki seçili kolonları silmemize yaramakta.

                 – Choose columns: Bazen veri kaynaklarımızda çok fazla alan olabiliyor choose columns ile işlem yapacağımız verileri seçebiliriz.

                 – Replace values:  Value to find: null à  Replace with: 0 yaparsanız tüm null değerleri sıfır ile değiştirir.

                 – Statistic: Transform tabında statistics kısmında seçili olan kolonun min, max, sum, average gibi özelliklerini görebilirsiniz.

(Bu bölümü yazarken bir film sahnesinden spoiler veriyormuşum gibi hissettim :))

4. M Query Language: Bu bölümde Power BI’ın edit query kısmında kullandığı M diline giriş yapılmıştır. Sıralı metotlardan oluşan bir dildir. Her bir stepte yeni bir değişkene bir önceki stepin değişkenini vererek işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz.

5. DAX ve Veri Modelleme: Bir dizi temel hesaplama ve veri çözümleme sorununu çözmek için Veri Çözümleme İfadeleri (DAX) kullanılır. Açık bir şekilde ifade etmek gerekirse DAX, modelinizde bulunan verilerden yeni bilgiler oluşturmanıza yarar. Bu bölümde Dax ve veri modelleme için geniş bir anlatıma yer verilmiştir.

6. Power BI Gateway: Bu kısımda Power BI Gateway kurulumuna ve Gateway yardımı ile verilerimizi nasıl yenileyeceğimiz anlatılmıştır. Power BI Gateway farklı veri kaynaklarından otomatik ve sürekli olarak verinin çekilip Power BI servisine aktarılmasını sağlayan bir arabirimdir.

7. Row Level Security: Power BI kursunun bu bölümünde Power BI’da veri güvenliği ve kullanımının nasıl olacağı anlatılmıştır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Tableau İle Uygulamalı Veri Analizi & Veri Görselleştirme

8. R Programlama Diline Giriş : Son bölümde ise R veri tipleri ve kullanımları tanıtılarak R ile forecasting yapılarak bu programlama diline giriş yapılmıştır.

power bi kursu

2) Hedef Kitlesi Kimlerdir?

 • Power BI ile hiç çalışmayan ve bu araçların nasıl kullanılacağını öğrenmek isteyenler,
 • Power BI araçlarıyla özelleştirilmiş görsellerin nasıl oluşturulduğunu anlamak isteyen kişiler,
 • İş zekası ve raporlama alanında kendini ilerletmek isteyen kişiler.

3) Bu Kursu Almak İçin Gereklilikler Nelerdir?

 • Başlangıç seviyede programlama, algoritma ve Excel bilgisi,
 • Veri analizi hakkında temel bilgilerin olması bir artı olabilir ama gerekli değil.

4) Bu Kurs Size Ne Katacak?

 • Power BI’ın kurulumunu, kullanımını bileceksiniz.
 • Raporlama ve veri görselleştirme alanında ileri düzeyde bilgi sahibi olacaksınız.
 • Power BI ile her türlü şirkete danışmanlık verebilecek seviyeye ulaşacaksınız.
 • DAX ve R’ın gücüyle predictive analizler yaparak şirketlerin geleceğine ışık tutabileceksiniz.
 • Power BI ile komple bir raporlama projesinin nasıl oluşturulacağını öğreneceksiniz.
 • Farklı tablolar arasında nasıl ilişki kurulacağını öğreneceksiniz.
 • Oluşturduğunuz tabloları, sonuçları paylaşmak ve yayınlamak için Power BI hizmetini nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.
 • Ve dahası!!!

5) Kursu Satın Alanlar Ne Dedi?

6) Sizin Kurs Hakkındaki Görüşleriniz Nedir?

Power BI kursu, sıfırdan öğrenmek isteyenlere şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca iş hayatında da önemli kararlar almak isteyen, özellikle teknik personeli olmayan kişilerin de izlemesi gereken bir kurs olduğunu düşünüyorum. İçerik kurs isminin hakkını verilerek hazırlanmış, başlangıçtan profesyonel seviyede bir yeterliliğe gelme imkanı sunuyor. Çok bilgilendirici, açıklanan kavramlar net ve kolay takip edilebilir. Son olarak bu eğitimi hazırlamış olduğu için ve emeğinden ötürü Tarık Subaşı hocama teşekkür ederim 🙂

Benim yorumlarım ve Power BI kursu incelemem bu şekilde. Siz de eğitimi izledikten sonra yorum kısmından görüşlerinizi belirtmeyi ve kanala abone olmayı unutmayınız. Şaka şaka kanala abone olma falan yok diğer kursların incelemelerinden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeniz yeterli. 🙂

Power BI kursunu incelemek veya satın almak isterseniz BURADAN ulaşabilirsiniz. 🙂

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *