Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Blog

Karakter Analizi: 4 Adımda Sherlock!
Yaşam

Karakter Analizi: 4 Adımda Sherlock! 

Sherlock Holmes! Onu bilmeyen, tanımayan yoktur herhalde. İnsanları sanki birer kitap gibi okuyabilen, karakter analizini ortaya çıkarabilen, karizmatik, zeki bir dedektif. Onun bu kadar popüler olmasının yegane sebebi kimsenin göremediği, dikkat etmediği,  küçük detaylardan oldukça karmaşık sorunları çözebilmesi. Sherlock Holmes bunları yaparken kendince geliştirdiği tekniklerden faydalanıyor. Peki nedir bu insanları okumasını sağlayan, onların hayatlarını sanki kendisi yazmışçasına bilen, görülmeyeni görmesini sağlayan yöntemleri?

1) Ortamı Gözlemlemek

Sherlock Holmes bir ortama girdiği zaman çoğumuzun yaptığı gibi ortama sadece bakmak yerine ortamı gözlemliyor. Hangimiz duvarda asılı olan tabloya, masada duran bardağın yerine, kitapların nasıl dizildiğine bakıyoruz ki? İşte Sherlock Holmes bunların hepsini gözlemliyor ve insanlar ile ilgili onların yaşadıkları ortamlardan güçlü ipuçları toplayarak onlar hakkında çok daha fazla bilgi ediniyor. Etrafımızı nasıl dizayn ettiğimiz aslında kişiliğimizi ortaya koyan güçlü bir ipucudur. Mesela ailesine düşkün bireyler telefonların ekranlarında, çalışma masalarında veya sosyal medya hesaplarında ailelerine ile çok daha sık yer verirler, siyasete veya futbola düşkün birisi de aynı şekilde günlük yaşamına sevdiği şeyleri dahil ederler. Bunların haricinde ufak bir detay olarak saati hangi koluna taktığı veya bilgisayar faresini hangi elle kullandığı da insanlar üzerinde karakter analizi yapmak için birer ipucu sayılabilir.

Bakıyorsun ama gözlemlemiyorsun Watson!


2) Karşındakini İzle

Sherlock Holmes karakter analizini yaparken belki de en çok kullandığı yöntem budur. Karşısındaki insanla ilk başta normal bir şekilde konuşmaya başlayıp sohbet ilerledikçe aslında öğrenmek istediği bilgi ile ilgili konuşmaya başlayınca, soru sormaya başlayınca karşısındaki kişinin hareketleri, konuşması değişmeye başlar, onun rutinin dışına çıkmasını bekler. Siz de insanları ne kadar çok konuşturursanız öğrenmek istediğiniz bilgiye erişebilme ihtimaliniz o kadar artar. Ama soracağınız sorular açık uçlu sorular olmalı ki- yani cevabı evet veya hayır olmayan sorular olmalı ki- karşı tarafın konudan sapmadan daha da açılmasını sağlayabilesiniz. Ve şu bir gerçek ki sohbeti çok konuşan değil, çok soru soran yönetir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Ertuğrul Belen'den Etkili Bir Networking İçin 15 Kural!


3) Odaklanmamız Lazım!

Aslında burada bahsedilen odaklanma sezgilerinizle olan odaklanmanızdır. Bu odaklanmayı sağlayabilmeniz için de kendinizi biraz dış dünyadan izole etmeniz gerekebilir. Beyninizi boşaltacak, rahatlatacak şeyler ile meşgul olmanız odaklanmanıza büyük ölçüde yardımcı olur. Siyaset, haber, magazin gibi gündelik işler odaklanmanızda size yardımcı olmaz. Aksine sanat, edebiyat, müzik gibi alanlarda, uğraşlarda bulunmanız odaklanmanıza büyük ölçüde yardımcı olur ve daha sağlıklı düşünebilirsiniz. Asla genelleme ile bir yargıya varmayın, ayrıntılara odaklanarak görünmeyeni görmeye çalışın.


4) Parçaları Birleştir!

İlk 3 adımda verileri topladık, gözlemleri yaptık şimdi de topladığımız verileri, ipuçlarını birleştirmek var. Sherlock Holmes hiçbir zaman tek bir ipucu ile hareket etmez. Daima 3 veya 4 ipucu ile yola çıkar, ipuçlarını birbirine bağlar, odaklanır, düşünür ve bir sonuca varır -yani parçaları birleştirir. Elinizde ne kadar ipucu varsa doğru sonuca varma olasılığınız o kadar artar. İşte Sherlock Holmes’un karakter analizi yaparken kullandığı 4 temel yöntem bunlar.

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *