Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Blog

Netflix’in Yeni Dizisi Hakan: Muhafız’dan Hayatınızı Değiştirebilecek 5 Bakış Açısı
Kültür

Netflix’in Yeni Dizisi Hakan: Muhafız’dan Hayatınızı Değiştirebilecek 5 Bakış Açısı 

Netflix’in ilk Türk yapımı dizisi olan Hakan: Muhafız geçtiğimiz haftalarda izleyicilere sunuldu. Dizi, konu bakımından alışılagelmiş bir Türk dizisinden farklı olsa da içerisinde yer alan mesajlar oldukça dikkat edilesi türden. Özellikle de Faysal Erdem’in yazarlardan ve kendi hayatından verdiği mesajlar.

İçerisinde aşk, suç, gerilim, fantastik gibi konuların aynı anda işlenmesinden dolayı tüketilmesi oldukça keyifli, zevk veren bir dizi. Eğer dikkatli incelerseniz içerisinde hayata dair mesajların yer aldığını farkedebilirsiniz.

Şimdi o mesajlar neler bir bakalım:


1) Yapamazsın diyenlere inat

hakan muhafız faysal erdem

Hayat seçimlerden ibarettir ama bu tek bir şey ile yetineceğiniz anlamına gelmez.

Faysal Erdem

İnsanlar size bir işe giriştiğiniz zaman yapamayacağınızı, bu işin daha önce denendiğini, fikrinizin kötü olduğunu söyleyeceklerdir. Her zaman olumsuz yönde bir şeyler söyleyenler olacaktır. Bu en yakınınız da olabilir, hiç tanımadığınız birisi de. Size düşen aldırış etmeden yolunuza devam etmek.

Diziye dönecek olursak; Faysal Erdem, Hakan’ın sorusuna cevaben şöyle demiştir; ” …Herkes kendi hayatını kendisi belirler. Ben bu işe girdiğim zaman senin yaşındaydım ve o kadar çok insan bana neyi yapıp neyi yapamayacağımı söyledi ki, aynı anda hem otelcilik hem restorasyon olmaz dediler, hem iş hem aşk olmaz dediler. Sana iki tavsiyem var: Birincisi o insanları dinleme. O insanlar kendileri başarısız oldukları için senin de başarısız olacağını düşünüyorlar. İkincisi ise biri sana veya diyorsa sen o veyayı ve yap, yoksa yerinde sayar durursun.”


2) Ön yargı tuzağı

hakan muhafız mazhar

Dizinin en başından beri Muhafız’ın düşmanını yani Ölümsüz’ü Faysal Erdem’in koruma müdürü Mazhar sanarken (bunun için haklı gerekçeler olmasına rağmen) sezon sonunda aslında asıl düşmanının o olmadığını Muhafız’ın hata yapması ile öğreniyoruz. Gerçek hayatta da aslında böyledir, hakkında yanıldığımız veya hata yapmamış olsa bile hata yaptığını düşündüğümüz insanlar hakkında hüküm verirken iki kez düşünmekte fayda var.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Karakter Analizi: 4 Adımda Sherlock!

3) Değiştiremeyeceğin şeyler için kendini üzme

hakan muhafız ve leyla

Aslında her ne kadar kötü karakter olsa da Faysal Erdem’in söylediği sözler hayata ışık tutar nitelikte. Bir sahnede Leyla, annesinin hastalığı için kendisini suçladığını söylemesi üzerine Faysal Erdem de Leyla’ya: “Değiştiremeyeceğin şeyler için kendini üzme” diyor. Tabi sonradan öğreniyoruz ki Leyla’nın annesinin hastalığına sebep olan trafik kazasında direksiyonda Leyla varmış. Ama bir bakıma doğru, elimizde olmayan sebeplerden dolayı olmuş olan, içinde bolca keşke olan, değiştiremeyeceğimiz, geri dönüşü olmayan olaylar için kendimizi üzmenin pek de bir anlamı yok. Çünkü bir zaman sonra bu keşkelerin bir sonu gelmiyor.


4) Planlar her zaman işe yaramayabilir

Hakan, Faysal Erdem’in Ölümsüz olduğunu öğrendikten sonra onu yakalamak için plan yapar, üstelik tek başına da değildir yanında Zeynep de vardır. Planında kısmen başarılı da olmuştur fakat tam istediği gibi olmamıştır. Ne Hakan’ın ne de Ölümsüz Faysal’ın. Hakan, Ölümsüz’ü öldürmeyi planlarken Ölümsüz de Hakan’ın kanıyla -tıpkı kendisi gibi Ölümsüz olan fakat Hakan’ın babası tarafından hançlerle öldürülen eşi- Rüya’yı geri getirmek istemektedir. Fakat ikisininde istediği olmadı, Hakan Ölümsüz’ü öldüremediği gibi Rüya’nın canlanmasına da engel olamamıştır. Üstelik sadece Rüya değil, o güne kadar hançer ile öldürülmüş tüm Ölümsüzleri de hayata dönmüştür. Ölümsüz de sadece Rüya’yı hayata döndürmek isterken şimdi diğer Ölümsüzler de onunla beraber olacak.

Planladığımız şeyler her zaman istediğimiz gibi yürümeyebilir. Her zaman için bir B planı şart. Hayatta kontrolünüz dışında gelişen bir çok olay olacaktır. Siz istediğiniz kadar kusursuz plan yapın, illa ki bir aksilik çıkma durumu her zaman için vardır. Hayatta her şeyin planlandığı gibi olmadığı aklınızın bir köşesinde olsun.


5) Ne kadar sadıksın?

hakan muhafız ve zeynep

İnsanlarla olan ilişkilerinizde, sevgilinize, işinize ne kadar sadıksınız? Dizide sıkça geçen bir kavram olan Sadık Olanlar hayatları boyunca Muhafız’a sadık kalacaklarına yemin etmiş kişilerden oluşmaktadır. Her ne olursa olsun Muhafız’a ihanetin söz konusu olmayağı bilincinde olan Sadık Olanlar aslında bize birer ders niteliğinde.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Zihin ve Bedeninizle Çıkacağınız Bir Yolculuk: Yoga

Hayatta güven denilen olgu zor kazanılan ve kolay kaybedilen bir olgudur. İnsanların size güvenmesinin başında da sadakat vardır. Siz ne kadar sadıksanız size duyulan güven o kadar artacaktır. Bu hem iş hayatında hem de ikili ilişkilerinizde geçerli olan bir şeydir.


Ayrıca dizinin müzikleri de bir o kadar güzel. Özellikle rap tarzı olanlar. Dizinin müziklerinden birisine göz atmanızı tavsiye ederim.

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *