Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Blog

Girişimcilik Yönünüzü Harekete Geçirecek İzlenilmesi Gereken 10 Film
Girişimcilik

Girişimcilik Yönünüzü Harekete Geçirecek İzlenilmesi Gereken 10 Film 

1) Steve Jobs (2015)

IMDB Puanı : 7.2

2015’te vizyona giren film, Apple kurucusu Steve Jobs’ın hayat hikâyesini anlatıyor. Aaron Sorkin’in kaleminden çıkıp Danny Boyle’un yönettiği filmin başrolünde Steve Jobs’u canlandıran Michael Fassbender karşımızda. Steve Jobs’ın özel hayatını da anlatan film, kızı Lisa ile olan ilişkisini de ele alıyor. Teknolojiye yeni bir boyut kazandıran ve 20.yüzyılın dahi isimlerinden olan Steve Jobs’ın hayat hikâyesi sizin girişimcilik yönünüzü gözden geçirmenizi sağlayacak nitelikte.


2) Startup.com (2001)

IMDb Puanı: 7.1

Yönetmenliğini Jehane Noujaim ve Chris Hegedus’un üstlendiği film bir internet girişiminin geçirdiği her olayı izleyiciye sunuyor. Belgesel niteliğindeki bu film, genç girişimciler olan Kaleil Isaza Tuzman ve Tom Herman’ın internetin patladığı 1998-2000 yılları arasında devlet dairelerinin sözleşme ve satın alma alanlarında kullanmak için kurdukları govworks.com’u anlatıyor. Bir girişimin iyi ve kötü bütün evrelerini ele alan film izleyenlere artı yönde bir katkı sağlıyor.


3) Flash of Genius (Zekâ Pırıltısı)-(2008)

IMDb Puanı: 7.0

Robert Kearnes’in gerçek hikâyesini anlatan belgesel niteliğindeki filmde başrolü Greg Kinnear canlandırıyor. Robert Kearnes’in mucidi olduğu cam sileceğini keşfetmesiyle gelişen olaylar, Detroit Otomotiv Sektörü ile olan mücadelesi ile devam ediyor. İş sektöründeki rekabeti ve acımasızlığı anlatan bu film, zorluklarla mücadeleyi izleyiciye aktarıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Startup Fikrinizi Test Edin & Hayata Geçirin - Girişimcilik

4) The Founder(2016)

IMDb Puanı: 7.2

Filmde çoğu kişinin McDonald’s’ın kurucu olarak bildiği Ray Krock’un gerçek hikâyesi anlatılıyor. Sanıldığının aksine Ray Krock’ın asıl kurucuları olan McDonald’s kardeşlerle yaptığı anlaşma sonucu McDonald’s’ı markalaştırıp büyütmesi filmde ele alınıyor. Bir de filmde Ray Krock’un firmayı büyütmek için geçtiği yollardan, aldığı kararlardan, uyguladığı yöntemlere kadar birçok şeye tanık oluyoruz. Film, hayallerin ve hedeflerin gerçekleşmesi için her yol mubah mıdır sorusunu izleyiciye sorduruyor.


5) The Social Network – Sosyal Ağ (2010)

IMDb: 7.7

3 Oscar ödüllü, yönetmenliğini ve yapımını David Fincher’ın yaptığı, başrollerini Jesse Eisenberg ve Andrew Garfield’ın paylaştığı 2010 yapımı filmdir. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının yaşam öyküsünü anlatıyor. Mark Zuckerberg’in en çok kullanılan sosyal medyalardan biri olan Facebook’u nasıl kurduğunu ve bugünlere nasıl getirdiğini anlatan film, arkasında yatan gerçek fikirleri ve oluşumunu izleyiciye sunuyor.


6) Hiden Figures – Gizli Sayılar (2016)

IMDb: 7.8

Soğuk Savaş döneminde Afrika kökenli Amerikalıların ırkçılıkla ve kölelikle mücadele ettiği bu yıllarda Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson ismindeki 3 siyahi kadının NASA’da imza attıkları büyük başarıyı konu alıyor. Filmin biyografi türünde olmasının yanı sıra, siyasi ve tarihi olaylara da gönderme yapıyor.


7) Pirates of Silicon Valley (Silikon Vadisinin Korsanları)-(1999)

IMDB Puanı: 7.3

1999 yapımı olan filmde Apple’ın kurucusu Steve Jobs’u Noah Wyle, Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i Michael Hal canlandırıyor. Filmde teknoloji devrimini devam ettirmek isteyen bu iki büyük girişimcinin hayat hikâyeleri yer alıyor. Girişimci olmak isteyenlerin kesinlikle izlemesi gereken bu film, iş hayatıyla ve nasıl kalıcı olmakla ilgili izleyenlere önemli katkılar sağlıyor.


8) İşletim Sistemi Devrimi – Revolution OS (2001)

IMDb: 7.3

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Netflix'in Yeni Dizisi Hakan: Muhafız'dan Hayatınızı Değiştirebilecek 5 Bakış Açısı

2001 ABD yapımı olan bu film yazılım sektöründeki önemli isimlerle olan röportajları içeriyor. Film Linux, açık kaynak kod ve ücretsiz yazılım ile ilgili önemli bilgiler barındırmasının yanı sıra izleyiciye bildiklerini sorgulatan türden. İnternet girişimciliği ve yazılım sektörüyle ilgilenenlerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden biri.


9) Amaç – Purpose (2002)

IMDb: 5.7

2002 ABD yapımı olan bu film, girişimci olmak isteyen ortak arkadaşların yazılımla ilgili yaptıkları girişimciliği anlatıyor. Karşılaştıkları zorlukları bütün süreçleriyle ele alan film teknoloji ve yazılımla ilgisi olan girişimcilere katkı sağlayacak türden.


10) Umudunu Kaybetme – The Pursuit of Happyness (2006)

IMDb: 7.9

ABD’li ünlü iş adamı ve yatırımcı Chris Gardner’in hayat hikâyesinin anlatıldığı filmde başrolde ünlü oyuncu Will Smith karşımızda. Oğluyla birlikte yoksul bir hayat sürerken azmi ve başarısıyla milyarder olan Chris Gardner hayat öyküsüyle izleyiciye pes etmemeyi, zorluklara göğüs germeyi aşılıyor. Girişimci olmak isteyenlerin izlemesi gereken bu film motivasyon ve hedefi izleyiciye sağlıyor.

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *