Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Blog

Bebeklerin Sağlık Takibini Yapabilmek Artık Daha Kolay
Girişimcilik

Bebeklerin Sağlık Takibini Yapabilmek Artık Daha Kolay 

Merhaba, bu yazımızda sizlere Hamdi Ulukaya Girişimi’ni kazanan girişimcilerden birisi olan Özlem Ağan’ın “BabyThings” adlı projesini tanıtacağız, iyi okumalar! 🙂

Bu Yazıda Neler Var?

Proje Tanımı

0-4 yaş arası hasta ve sağlıklı bebek sahibi bireyler için, bebeklerinin yaşamsal verilerine ihtiyaç duymalarından dolayı; bebeğin el bileğine takılabilen bir cihaz yardımıyla, bebeklerinin vücut sıcaklığı, nabız ve saturasyon (kandaki oksijen miktarı) verilerinin takibini anlık olarak uzaktan, akıllı cihazlarına indirebildikleri uygulama ile yapabilecekleri giyilebilir BabyThings bebek bilekliğidir.

BabyThings ürünü iki yapıdan meydana gelmektedir:

 1. Bileklik (Elektronik devre kartı ve sensörler içerir)
 2. Uygulama (iOS/Android cihazlardan veri takibi)

Ekip

 1. Özlem Ağan
  Erciyes Üniversitesi – Elektrik Elektronik Mühendisliği / 4. Sınıf
  Görev: Yazılım entegrasyonu sorumlusu, proje süreci ve yasal süreçler.
 2. Enes Kağan Leventoğlu
  Erciyes Üniversitesi – Elektrik Elektronik Mühendisliği / 4. Sınıf
  Görev: Elektronik kart tasarımı ve üretimi, sanayi görüşmeleri sorumlusu.

BabyThings ürünü, bebeğin el bileğine takılan ve bileklikte bulunan cırt cırtlı bantlar yardımıyla bebeğin el bileğine uygun düzeye getirebilecek olan bir bileklik ve bileklik içerisine monte edilmiş elektronik devre kartı bulunduran yapıdan meydana gelmektedir.

Elektronik devre kartı üzerinde bulunan işlemci yardımıyla sensörlerden alınan nabız, saturasyon, sıcaklık verileri bulut ortamına aktarılacak ve burada makine öğrenimi (Machine Learning) yöntemiyle bebek verileri her bebeğe özel olarak günlük, haftalık, aylık ve yıllık olmak üzere incelenecek ve kaydedilecektir.

Bulut ortamına aktarılan veriler ise yazılım platformu aracılığı ile BabyThings uygulamasına çekilecektir. Ebeveynler akıllı cihazlarına kolaylıkla indirebildikleri BabyThings uygulaması aracılığıyla verilerin anlık olarak uzaktan takibini yapabilecek ve verileri analiz edebileceklerdir.

BabyThings uygulamasına gelen ve kaydedilen anlık verilerde alışılagelmişin dışında; verilerde önemli bir değişiklik meydana geldiğinde, uygulama kullanıcısına veri değişikliğiyle ilgili bildirim gidecektir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Girişimcilik Yolculuğunuzda "Dijital Girişimcinin Yol Haritası" Kitabından 13 Alıntı

BabyThings ürünü sayesinde hasta ve sağlıklı bebek sahibi bireyler, ölçülen bebek verilerini kolaylıkla akıllı cihazlarında bulunan BabyThings uygulaması ile uzaktan anlık olarak gözlemleyip kontrol edilebilecek ve uygulama aracılığı ile gelen uyarılarla birlikte bebeklerini riskli durumlara karşı kontrol altında tutulabileceklerdir.

Önceki

Bebeklerin Sağlık Takibini Yapabilmek Artık Daha Kolay

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *