Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Blog

ASP.Net Bootstrap ile SQL Tabanlı Web Projesi Geliştirin!
BT ve Yazılım

ASP.Net Bootstrap ile SQL Tabanlı Web Projesi Geliştirin! 

Murat Yücedağ’ın son kursunda bu sefer ASP.Net teknolojisi ile dinamik bir web otomasyonu nasıl yapılır bunu öğreneceğiz. Öncelikle belirtmeliyim ki bu kurs sıfırdan başlayacaklar için pek uygun olmayabilir çünkü kursun içerisinde Bootstrap, SQL ve C# gibi konular olduğu için hiç temeli olmayan birisi için ilk başta zor gelebilir. Kursa başlamadan önce temel düzeyde HTML, SQL, C# konularına bakmanız konuyu daha iyi anlamanız açısından yararınıza olacaktır.

Kursta Neler Var?

Kursun başlangıcında ufak bir giriş ve ardından neler yapılacağından bahsediliyor. Sonrasında Managament Studio’da veritabanımızı oluşturup içerisine de tablolarımızı oluşturmakla projemize ilk adımı atmış oluyoruz. Bu bir otomasyon projesi olduğu için veritabanında yer alan tablolar haliyle birbiri ile ilişkili olacak, yine bu bölümde tablolar arasında ilişkilerimizi kuruyoruz. Kurs müfredatının içerisinde kursta kullanılacak Bootstrap tema yer almakta, videolar arasında bu temayı nasıl projemize dahil edeceğimiz de anlatılmakta. Bu proje bir ASP.Net projesi olduğu için haliyle Visual Studio üzerinde çalışacağız. Bunun için Visual Studio üzerinde bir ASP.Net projesi oluşturuyoruz. ASP.Net projelerinde bir masterpage olması bize kolaylık sağlayacağından bu projede de “Öğretmen” adında bir masterpage oluşturup projemize tamamıyla başlamış oluyoruz. Başta grafikler kısmı olmak üzere DevExpress araçları da kullanılmakta.


asp.net dersler kısmı

Bir projede örnek veriler olmazsa proje bomboş gözükebilir o yüzden biz de bu projede örnek veriler girmeliyiz. Ama bunları ilk etapta veritabanı üzerinden gireceğiz ve bu girdiğimiz veriler üzerinden işlem yapacağız.

Projemize devam ederken artık listeleri oluşturmanın vakti geldi. Visual Studio üzerinden veritabanımızdaki verileri çekeceğimiz Datasetler oluşturuyoruz ve ilk olarak öğrenciler kısmı ile başlıyoruz. Datasetimiz üzerinde öğrenci verilerini çekmek, ekleme yapmak, güncellemek ve silmek için farklı metotlar oluşturuyoruz. Sonrasında bu sayfaların tasarımlarını yapmaya başlıyoruz. Öğrenciler kısmı 3 bölümden oluşuyor: Öğrenci Listesi, Öğrenci Ekle ve Öğrenci Bul. Öğrenci Listesi bölümünde veritabanında var olan öğrencileri listeliyoruz. Bunun için datasette daha önce oluşturduğumuz metot ile tüm öğrencileri burada listeliyoruz. Öğrenci Ekle kısmında ise veritabanımızda ilgili tabloya öğrenci eklemesi yapıyoruz. Eklediğimiz anda Öğrenci Listesi tarafına düşüyor zaten. Öğrenci Bul’da da adı üzerinde varolan öğrenciler arasında arama yapabiliyoruz. Tasarım olarak bootstrap temasını kullanıyoruz zaten çoğu şey hazır geliyor, biz sadece tablolar oluşturup içini dolduruyoruz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  React Native ile Mobil Uygulama Yapın!

asp.net öğrenciler kısmı

Öğrenci kısmını yaptıktan sonra duyurular kısmını yapmaya başlıyoruz. Burada da tıpkı öğrenciler kısmında olduğu gibi sayfa tasarımı ile işe başlıyoruz. Gerekli Textboxları, Dropdownlistleri ekledikten sonra kodlama tarafına geçiyoruz. Burası da 2 bölümden oluşuyor: Duyuru Listesi, Duyuru Ekle. Bunlarda da tıpkı Öğrenci Listesi ve Öğrenci Ekle gibi listeleme ve ekleme işlemleri yapılıyor. Duyuru Listesi kısmında duyuruyu silebilir veya güncelleyebilirsiniz. Ayrıca hangi duyurunun hangi öğretmen tarafından yapıldığı bilgisine de duyuru listesi bölümünden ulaşabilirsiniz. Duyuru Ekle kısmından da duyurunun hangi öğretmen tarafından yapılacağını, duyurunun başlığı ve içeriğini girip yeni bir duyuru yapabiliyorsunuz.Genel olarak kurs hiç ASP.Net bilmeyenler ve öğrenmek isteyenler için güzel bir başlangıç olur. Ama biraz temel C#, HTML ve SQL bilmek gerekiyor. Popüler diller sıralamasında başı çeken C# dilinin web tarafı olan ASP.Net mimarisini öğrenmek kariyeriniz için oldukça iyi bir başlangıç olacaktır. Zira bugün sadece ASP.Net değil ASP.Net MVC, ASP.Net Core gibi çeşitli mimariler de ortaya çıkmış ve gün geçtikçe çıkmaya devam edecektir. Eğer ki bu yolda ilerlemek istiyorsanız temelinizi olabildiğince sağlam atmalısınız ki yeni bir teknoloji ortaya çıktığı zaman kolay bir şekilde adapte olabilesiniz.

Kursu Satın Almak veya İncelemek İçin Buradan Ulaşabilirsiniz.

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *