Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Blog

A’dan Z’ye Python Dili ve Makine Öğrenmesi için Python
BT ve Yazılım

A’dan Z’ye Python Dili ve Makine Öğrenmesi için Python 

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Engin Demiroğ’un “A’dan Z’ye Python Dili ve Makine Öğrenmesi için Python” kursunu incelemeye çalışacağım. Kurs incelemesine geçmeden önce eğitmenimizden bahsetmek istiyorum. Yazılım Geliştirme Danışmanı ve Udemy Eğitmeni olan Engin Demiroğ, sırasıyla Başkent ve ODTÜ’de Yönetim Bilişim Sistemleri (Lisans-Burslu) ve Tıp Bilişimi (Yüksek Lisans) okuyarak profesyonel iş hayatına henüz üniversite birinci sınıftayken başlamıştır. Ağırlıklı olarak savunma sanayisi, bankacılık sektörlerine kurumsal yazılım geliştirme süreçleri konusunda danışmanlık vermektedir. Ayrıca “Engin Demiroğ” YouTube kanalında ücretsiz eğitim videoları ve içerikleri paylaşmaktadır.

Kursun Bölümleri

Python Temelleri: Bu kısmında değişkenlere, string fonksiyonlara(substring,len,replace) ve inputlara değinilmiştir. Eğer programlama bilginiz yoksa hem programlamaya hem de Python diline giriş yapmış olacaksınız. Python bilginiz varsa vakit kaybetmemek açısından bu bölümü geçebilirsiniz.

Python Veri Yapıları: Bu bölümde başta en çok kullanılan veri yapısı olan listeler, tuple, set ve dictionary anlatılmaktadır.  

Şart Yapılarıyla Çalışmak: Karar yapıları, şart blokları ve if-else anlatılmaktadır.

Döngülerle Çalışmak: For döngüsü, while döngüsü, break-continue, range fonksiyonu anlatılmaktadır. Anlatıların pekiştirilmesi için bölüm sonunda örnekler yapılmaktadır.

Fonksiyonlarla Çalışmak: Fonksiyonlar nedir, ne gibi avantajlar sağlamaktadır, fonksiyon örnekleri, return eden fonksiyonlar, lambda fonksiyonu gibi konulara değinilerek fonksiyon yapısı detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Bu bölüme kadar anlatılanlar temel düzeyde Python bilgisini içermektedir. Eğer Python bilginiz varsa en azından başlangıç seviyesinde bilginiz varsa vakit kaybetmemek açısından nesne yönelimli programlama bölümünden başlamanızı tavsiye edebilirim.

Python Object Oriented Programming (OOP) : Bu bölümde nesne tabanlı programlama anlatılmaktadır. Bu yöntem yazılım geliştirmede oldukça yaygın kullanılan bir yöntemdir. Eğer bu alanda ilerlemek istiyorsanız OOP bilmeniz yararınıza olacaktır. Class tanıtımı, class yapısı ve self mimarisi, inheritance (kalıtım), modüle kavramından bahsedilerek temel bilgiler verilmektedir.  

Bunlar da İlginizi Çekebilir  C# ile DevExpress'de SQL Tabanlı Ticari Otomasyon Geliştirin

Dosyalarla Çalışmak

Json Datasıyla Çalışmak

Veri Tabanlarıyla Çalışmak – Sqlite : Veri Tabanı Programlama kısmında SQLite ile otomasyon sistemlerini nasıl geliştirileceği anlatılmaktadır.

Hata Yönetimi

Iterator Yapısıyla Çalışmak

Map-Filter-Reduce Yapılarıyla Çalışmak

Veri Analizi – Numpy ve Pandas : Bu bölümde Numpy ve Pandas’ı derinlemesine anlatılmaktadır.

Machine Learning – Regression Models :   Makine Öğrenmesi kısmında regresyon modelleme teknikleriyle makine öğrenimine giriş yapılmaktadır.

Python ile Web Programlama – Django : Django bölümünde ise Python tarafında en popüler web programlama framework’ü ile web programlamaya giriş yapılmaktadır.

Bonus: HTML, CSS, Bootstrap 4

Öğrenecekleriniz

 • Hiç Python bilgisi olmayanlar Python dilini kısa zamanda kolay bir şekilde öğreneceklerdir. Fakat daha da ilerlemek isteyenler için burada verilen örneklerle sınırlı kalmamak lazım.
 • Bölüm sonunda verilen örnekler konuları daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.
 • Nesne yönelimli programlamayı öğreneceksiniz
 • Veritabanı programlama öğreneceksiniz.
 • Json verileriyle çalışmayı öğreneceksiniz.
 • NumPy ve Pandas ile veri analizi yapabileceksiniz.
 • Makine öğrenmesine güzel bir başlangıç yapacaksınız.
 • Django ile Web Programlama bilginiz olacaktır.
 • HTML, CSS ve Bootstrap bonus bölümüyle web programlama bilginizi zenginleştireceksiniz.

Kurs gereksinimleri veya ön koşulları var mı?

 • Herhangi bir programlama dili tecrübesi gerekmiyor. Kursun başlangıç bölümünden itibaren sıfırdan Python anlatılarak diğer bölümler için temel oluşturulmaktadır.

Kursun başlığında makine öğrenmesi yazması sizi şu düşünceye götürmesin: “Makine öğrenmesi anlatılıyor ama benim hem Python bilgim hem de makine öğrenmesine dair bir temelim yok”. Kursun içeriği o kadar geniş ki temelden Python bilgisi veriliyor. Her bölümde üzerine bir şeyler katarak sistemli bir şekilde ilerlenmektedir.

Bu kurs kimler için uygun:

 • Programlamaya en popüler dil Python ile başlamak isteyenler,
 • Makine öğrenmesi alanında kendini geliştirmek isteyenler,
 • Django ve web programlama bilgisinin olmasını isteyenler,
 • HTML, CSS, Bootstrap ile web bilgisini artırmak isteyenler,
 • Python diline geçiş yapmak isteyenler
Bunlar da İlginizi Çekebilir  Power BI: Başlangıçtan Profesyonel Seviyeye (R, Big Data)

Kursu Satın Alanlar Ne Dediler?

*****Engin hocanın kalitesini ortaya koyduğu bir kurs daha. Python temellerini atmak ve kütüphaneleri hakkında fikir sahibi olmak ve bunları Engin hocadan öğrenmek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir müfredat. Tabi bundan sonraki süreçte bir Django kursu ve gerçek hayat uygulamalarını içeren bir eğitim harika olur. 

*****Hoca bilgileri açıklayıcı ve konu hakkında bilgili  ve farklı bir eğitim  seti hazırlamış diğer python kurslarından farklıdır. İlk başda hiç  bilmeyen için biraz anlaması zor ola bilir ama videolarını 2 veya 3 defa  yeniden izledikte konu hakkında bilgi sahibi oluyor insan. 

*****Sade ve güzel anlatım için teşekkürler

Kurs Hakkındaki Görüşlerim

Kursta Python Dili Temelleri, Nesne Yönelimli Python ,Veritabanı programlama, Json Verisi İşleme, Veri Analizi – NumPy, Veri Analizi – Pandas, Machine Learning Temelleri, Django ile Web Programlama, HTML, CSS, Bootstrap konuları anlatılmaktadır. Bu platformda böylesine zengin içerikli eğitimler bulmak oldukça zor. Genelde tek bir alan üzerinden eğitimler hazırlanırken Engin hocam kursun alanını geniş tutmuş. En temelden başlayarak her bölümde üzerine bir şeyler katıp farklı alanlara değinerek disiplinli bir şekilde ilerlememizi sağlayan bir kurs olmuş.  Bölüm sonunda verdiği örneklerle anlatılanların pekiştirilmesi sağlanmıştır.

Yazımın içerisinde de söylediğim gibi eğer Python bilginiz varsa ya da nesne tabanlı programlama kısmını çok iyi biliyorsanız buralar size sıkıcı gelebilir. Eğer öğrenmek için her dakikanızın kıymetli olduğunu düşünüyorsanız bu bölümleri atlayarak bir sonraki bölümden devam edebilirsiniz. Fakat bu alana yeni girmiş biriyseniz en başından ilerlemeniz gerekmektedir.

Son olarak bu eğitimi hazırlamış olduğu için ve emeğinden ötürü Engin Demiroğ hocama teşekkür ederim. Benim yorumlarım ve kurs incelemem bu şekilde. Siz de eğitimi izledikten sonra yorum kısmından görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Diğer kursların incelemelerinden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeniz yeterli 🙂

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *