Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Blog

Veri Ambarı Sistemleri ve Özellikleri
Veri Ambarı, İş Zekası
BT ve Yazılım

Veri Ambarı Sistemleri ve Özellikleri 

Veri Ambarı Nedir ?

Veri Ambarı, bir firmaya ait ilişkili verilerin sorgulandığı ve üzerinde analiz yapılan bir depodur. Veri Ambarı oluşturmanın asıl amacı veritabanını yormamaktır. Veri Ambarı veritabanlarındaki tüm verileri içermez sadece analizde ihtiyaç duyulabilecek kısımları alır.  Veri Ambarının kısaca tanımı bu şekildedir. Daha birçok yapısı ve özellikleri mevcuttur fakat bunlara bu yazıda değinmeyeceğiz. Dilerseniz Veri Ambarının şirketler için öneminden bahsedelim.


Veri Ambarı Şirketler İçin Neden Önemlidir ?

Günümüzde verinin önemi gün geçtikçe artmakta ve şirketlerde ellerinde veri olarak çalışmak durumundadırlar. Verinin bu kadar önemli olduğu dönemde şirketler veriyi saklama ihtiyacı duyarlar bunun içinde Veri Ambarı çözümlerine başvururlar. Tabi sadece Veri Ambarı ile bitmiyor iş, Veri Ambarındaki veriyi analiz edip raporlayacak kişilerede ihtiyaç duyarlar o kişilerde İş Zekası uzmanları olur. İş Zekası uzmanları bir firmanın Veri Ambarı sistemlerindeki tarihsel derinliğe sahip verileri analiz edip firmanın ihtiyaçlarına uygun raporlar hazırlayıp firmanın yöneticilerine karar vermesinde yardımcı olurlar.2 Saate Nasıl Veri Ambarı ve Sistemlerini Öğrenebiliriz ?

DateWareHouse.gen.tr    kurusucu olan Yusuf Arslan  tarafından Udemy üzerinde hazırlanmış olan Veri Ambarı Sistemleri ve Özellikleri adlı kurs size Veri Nedir, Verinin Çeşitleri, Veri Ambarının Tarihçesi, Veri Ambarı Modelleme Teknikleri, ETL, ELT gibi konuları anlatıyor. Kurs sayesinde Veri Ambarı hakkında çok daha fazla fikir sahibi olup kariyerinize Veri Ambarı sistemleri üzerinde devam etme düşünceniz halinde pek çok şey katacaktır. Kurs daha çok teorik bir kurstur. Yani kursun sonunda profesyonel bir Veri Ambarı yöneticisi olmayacaksınız ama Veri Ambarı terimlerini, konularını daha yakından tanıma şansı bulacaksınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir  Startup Fikrinizi Test Edin & Hayata Geçirin - Girişimcilik

Kursta Neler Var ?

Kurs tek bölümden  ve 19 videodan oluşmakta. Kurs ilk olarak veriden , veri türlerinden ve Veri Ambarının tarihçesinden bahsemektedir. Veri Ambarı Tarihçesi bölümünde 2 adet yardımcı döküman bulunmaktadır (Şu an yardımcı döküman linkleri çalışmamaktadır.)

İlerleyen videolarda ise ETL, ELT Nedir, Immon ve Kimball Yöntemlerinden ve Veri Ambarı Yapılarından bahsedilmektedir. Ayrıca 17. ders tamamen dökümandan oluşup Veri Ambarı Projelerinden Yapılması Gereken 10 Şey’ den bahsetmektedir. Kurs genel olarak bu şekilde ilerleyip, kursu satın alan kişilerin kurs sonrasındaki kazanımları ise Veri Ambarı Sistemleri hakkında fikirlerinin ve bilgilerinin artması yönünde olacaktır.Kursu Kimler Satın Almalı ?

♦ Veri Ambarı sistemlerini merak edenler ve varolan bilgisini arttırmak isteyenler.

İş Zekası’ nın temeli olan Veri Ambarı’ nı daha yakından tanımak isteyenler.

♦ Veri Ambarı ve İş Zekası Kavramlarını öğrenmek isteyenler.

♦ Veri Ambarı modellemelerindeki adımları bilmek isteyenler.


Kursu Satın Alanlar Neler Söylediler ?


Kursu Satın Almak ve İncelemek İsterseniz BURADAN Ulaşabilirsiniz.

Sizin Kurs Hakkındaki Düşünceleriniz Neler ? Aşağı Yorum Alanına Yazabilirsiniz 🙂

İlgili Gönderiler

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *